Duch Gór Faun

W swojej kolekcji posiadam ogromną ilość pamiątek związanych z Duchem Gór. Pamiątki te zbierałem przez wiele lat i jest ich tak dużo, iż postanowiłem stworzyć Muzeum Ducha Gór, udostępnić do oglądania turystom, odwiedzającym Karkonosze. Na tych stronach można nie tylko obejrzeć zdjęcia poszczególnych wyrobów, ale zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Wszystkie pamiątki posiadają kod QR, który przekieruje Was na odpowiednią stronę z opisem. Życzę miłego oglądania i poznawania Ducha Gór.

Duch Gór w postaci leśnego Fauna

Płaskorzeźba drewniana przedstawiająca Ducha Gór w postaci kozła – mitologicznego Fauna, obejmujący wielki kufel

Opis

Sympatyczna sylwetka zatroskanego Ducha Gór w postaci kozła trzymającego wielki kufel, zamiast rogu obfitości. Niektórzy dostrzegą w tej postaci karkonoskiego Ducha Gór czy rzymskiego boga lasów górskich oraz dzikiej przyrody inni greckiego boga płodności ale wszyscy mają na myśli mitologicznego Fauna.

W greckiej mitologii Faun przedstawiany był jako cap, aż z czasem stał się pół kozłem a pół człowiekiem czyli wynika z tego, iż wizja artysty pochodzi z tego wcześniejszego okresu – trudno jest się doszukać człowieczych cech, chyba że mamy na myśli skłonność do złocistego napoju.

Bardzo okazała płaskorzeźba, ciekawie wykonana, gdzie postać Fauna wpisana jest w okazałą, grubą ramę, a zastosowana technika ażuru nadaje całej pracy lekkości i wyjątkowej przestrzenności.

Parametry

Wysokość98,5cm
Szerokość50cm
Głebokość7cm
Materiałdrewno lipowe pokryte ciemnym woskiem naturalnym
Kolorbrążowy
Waga8,2kg
Sygnaturabrak
Kraj pochodzenianieznany
Autornieznany
Data powstaniaPoczątek XX wieku
Stan zachowaniabardzo dobry, lekkie wgnięcienie w obrębie ramy