Duch Gór w obecnej kulturze – ciekawostki

Mimo że początki Ducha Gór sięgają dziesięć wieków wstecz, dziś nadal możemy usłyszeć o nim legendy, zobaczyć jego wizerunek w muzeach, napić się trunku z browaru Karkonosz, czy obejrzeć film, w którym pojawia się Liczyrzepa. Duch Gór obecny jest w dzisiejszej kulturze. Wydaje się wręcz, że stał się nieodłącznym elementem Karkonoszy.

Poznajcie kilka ciekawostek na tego, jak wykorzystywana jest postać Ducha Gór w dzisiejszych czasach.

  • Aby dowiedzieć się czegoś na temat Ducha Gór, najlepiej jest wybrać się do muzeum. W niemieckim mieście Gorlitz znajduje się muzeum Liczyrzepy. Ale również w Polsce jest okazja poznać postać Karkonosza. W Karpaczu znajduje się Muzeum Ducha Gór Karkonoskie Tajemnice. To tam goście mają niepowtarzalną okazję posłuchać wielu legend w jednym miejscu. A wszystko oprawione ciekawymi scenografiami. Z kolei w Mysłakowicach w Domu Tyrolskim otwarto kolejne Muzeum Liczyrzepy. Tam wystawiono ponad 800 eksponatów z prywatnej kolekcji związanej z Duchem Gór.
  • W 1957 roku we Wrocławiu uruchomiono grę liczbowo, przypominającą dzisiejszego totolotka. Gra ta nosiła nazwę „Liczyrzepka”.
  • W czeskim mieście Trutnov znajduje się browar założony w 1582 roku (choć jego początki sięgają XIII wieku). Nadano mu nazwę Krakonos na cześć Karkonosza – Ducha Gór. W tym samym mieście, w 1892 roku powstała fontanna Karkonosza.
  • W Kotlinie Jeleniogórskiej startuje szosowy maraton rowerowy Liczyrzepa. Uczestnicy ruszają z Dworu Liczyrzepy w Karpaczu.
  • Duch Gór pojawia się w wielu filmach, serialach, czy bajkach. Zaczynając od 1916 roku, kiedy to pojawił się niemy film pt. Rübezahls Hochzeit autorstwa Paula Wegenera, który to sam grał główną rolę. Na przełomie lat 70. I 80. XX wieku w Czechosłowacji popularna był serial Baśnie karkonoskie, gdzie wielokrotnie pojawiała się postać Liczyrzepy. Również w popularnym niedawno serialu „Znaki”, emitowanym na Netfliksie, wspomniany jest także Karkonosz. Akcja serialu rozgrywa się w Sudetach.
  • Na skwerze Radiowej Trójki w centrum Szklarskiej Poręby stoi pomnik Ducha Góry wykonany na wzór najstarszego wizerunku pochodzącego z 1561 roku. Pod nim z kolei w 2010 oku umieszczono kapsułę czasu, której strzec ma Liczyrzepa aż do 2060 roku. Umieszczono w niej między innymi herb miasta, polskie monety, czy medal uczestnictwa w Biegu Piastów. Nie zabrakło też dokumentów, czy fragmentów lokalnych gazet opisujących ówczesną sytuację tego regionu.