Proporczyk z Karpacza z Duchem Gór

W swojej kolekcji posiadam ogromną ilość pamiątek związanych z Duchem Gór. Pamiątki te zbierałem przez wiele lat i jest ich tak dużo, iż postanowiłem stworzyć Muzeum Ducha Gór, udostępnić do oglądania turystom, odwiedzającym Karkonosze. Na tych stronach można nie tylko obejrzeć zdjęcia poszczególnych wyrobów, ale zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Wszystkie pamiątki posiadają kod QR, który przekieruje Was na odpowiednią stronę z opisem. Życzę miłego oglądania i poznawania Ducha Gór.

Proporczyk z Karpacza z wizerunkiem Ducha Gór

Proporczyk z Karpacza Górnego, dawniej Bierutowice, z wizerunkiem Ducha Gór i Świątyni Wang – pamiątka z PRL-u

Opis

Niewielkich rozmiarów pamiątkowy proporczyk z okresu PRL-u, przedstawiający sylwetkę Ducha Gór. Proporczyk bardzo ubogi w wykonaniu oraz kolorystyce – nic dziwnego, ponieważ powstał w czasach ciągłych niedoborów. Zastosowano tylko trzy podstawowe kolory: niebieski – postać Ducha Gór, zielony – symboliczny zarys gór, w tym Śnieżki, czerwony – obwódka oraz napisy „DUCH GÓR” i „KARKONOSZE”.

Na drugiej stronie proporczyka ilość kolorów zmniejszona do dwóch: czerwony – czołowe elementy Świątyni Wang i napis „BIERUTOWICE”, niebieski – obwódka, boczne elementy budynku oraz napis „ŚWIĄTYNIA WANG XII w”. Proporczyk obszyty wokół sznurkiem konopnym.

Bardzo sentymentalna pamiątka, szczególnie dla osób, które pamiętają te czasy oraz gościły w rejonach Karkonoszy. Jak widać, nawet w okresie komunizmu, postać Ducha Gór była znana i eksponowana, oznacza to, iż legenda Karkonosza jest ponadczasowa, ponadnarodowa i ponadkulturowa.

Parametry

Krótszy bok8cm
Dłuższe boki15,5cm
Kraj pochodzeniaKarpacz Górny - Bierutowice
Data powstania1960
Stan zachowaniadobry, z widocznymi śladami użytkowania, przetarcia napisów