Złote monety: Rübezahl Duch Gór Karkonoszy

Elbegold - Rübezahl — Berggeist des Riesengebirges

Kolekcjonerskie monety wykonane ze złota wypłukanego z rzeki Łaby, zwanego ElbeGold z serii Rübezahl Berggeist des Riesengebirges, wybite na Wyspach Salomona. Niezwykły rarytas kolekcjonerski.

Opis

Kolekcja: Elbegold — Rübezahl

Die Kollektion „Elbegold — Rübezahl

Złote monety z kolekcji „Elbegold — Rubezahl” mają niezwykle wysoki udział złota wydobywanego z Łaby, bo aż 10%. Ponieważ na 1 gram złota trzeba przesiać około 1000 ton piasku nad Łabą, wydobycie wystarczającej ilości złota do tej kolekcji monet było niezwykle czasochłonne. Złoto Łaby zostało zatwierdzone do monet dopiero po wielu testach i obszernych analizach materiałowych. Motywy wywodzą się z legend o słynnym duchu gór Karkonoszy, na których wznosi się Łaba, spisanych przez Johanna Karla Augusta Musäusa.

Rübezahl — legendarny duch Karkonoszy

Rübezahl — legendärer Geist des Riesengebirges

Już w 2. poł. XVI w. pojawiły się pierwsze wzmianki o legendarnej postaci Rübezahla, ale przekazy ustne są znacznie starsze. Pierwotnie był prawdopodobnie duchem górniczym, powołanym do życia przez górników. Wokół nastrojowej, czasem pomocnej, a czasem mściwej postaci Rübezahla oplata się wiele mitów i legend. Jednym z najbardziej znanych jest zbiór opowiadań Johanna Karla Augusta Musäusa.

Rübezahl legendarny duch Karkonoszy

Skąd Rübezahl ma swoje imię

Wie Rübezahl zu seinem Namen kam

Duch Gór Karkonoszy porwał piękną księżniczkę Emmę. Aby ulżyć jej tęsknocie za domem, daje jej rzepy, które może zamienić w ludzi za pomocą magii. Jednak z czasem buraki więdną. Aby uciec przed Duchem Gór, obiecuje zostać jego żoną, jeśli potrafi podać dokładną liczbę rzep na swoim polu. Podczas gdy on jeszcze liczy, ona ucieka i szydzi z niego imieniem Rübezahla.

Skąd Rübezahl ma swoje imię

Rübezahl i krawiec

Rübezahl und der Schneider

Krawiec, który jako czeladnik przemierza Karkonosze, naśmiewa się z Rübezahla. Zemści się Duch Gór podstępem: z pomocą swoich umiejętności przemiany narzuca krawcowi zbrodnię, która prawie sprowadza go na szubienicę. Jednak ukochana krawca może zmiękczyć serce Rübezahla. Zamiast krawca pozwala się powiesić, ale nie może mu to zaszkodzić, ponieważ jest nieśmiertelny jak Duch Gór.

Rübezahl jako wierzyciel

Rübezahl als Gläubiger

Biedny rolnik Veit prosi o pomoc bogatych krewnych swojej żony. Jednak odesłali go. W desperacji prosi o pomoc Rübezahla, który faktycznie udziela mu pożyczki w wysokości 100 talarów. Od tego dnia para żyła w dobrobycie dzięki ciężkiej pracy. Kiedy uczciwy rolnik chciał spłacić pieniądze, Rübezahl mówi mu, że uważa dług za uregulowany. Tymczasem skąpi krewni zbiednieli.

Rübezahl jako wierzyciel

Pani Ilse i jej mąż Steffen

Frau Ilse und ihr Mann Steffen

Pracowita żona Ilse z czwórką dzieci spotyka w lesie Rübezahla. Jest pod wrażeniem jej macierzyńskiej dobroci i cierpliwości. Opowiada Duchowi Gór o swoim brutalnym mężu Steffenie. Następnie Rübezahl pozwala kobiecie potajemnie się wzbogacić, podczas gdy Steffen traci wszystko podczas swojej podróży handlowej. Kiedy potulnie wraca do swojej Ilse, ta wybacza mu i od tej pory jest kochającym mężem i ojcem.

Pani Ilse i jej mąż Steffen

Specyfikacja techniczna

Technische Daten

Szczegółowy opis parametrów monet podany jest w zakładce „Parametry”.

Projektantem monet jest znany na całym świecie brytyjski artysta rzeźbiarz Ian Rank-Broadley – zobacz inicjałyIRB pod postacią Elżbiety II na awersie.

ELIZABETH II SOLOMON ISLANDS 10 DOLLARS IRB 2020

Historia złota z Łaby

Die Geschichte des Elbegoldes

Złoto płynie do Łaby w postaci najwspanialszego blichtru ze złóż złota w Karkonoszach w Czechach. Już w XVI wieku upragniony metal szlachetny był wypłukiwany z Łaby, a nawet wykorzystany do wyrobu królewskiej biżuterii. Od tego czasu przedmioty kolekcjonerskie wykonane ze złota Łaby cieszą się statusem pożądanych rarytasów. Dzięki swojej rzadkości, szczególnemu pochodzeniu i przyjaznej dla środowiska wydobyciu złoto Łaby jest znacznie cenniejsze niż standardowe złoto. Jest szczególnie popularny w złotnictwie. Po raz pierwszy Elbegold został użyty do wybicia kolekcji monet.

Certyfikat autentyczności Elbegold

Echtheitszertifikat Elbegold

Niniejszym potwierdzam autentyczność złota i że jest to złoto wypłukane z piasków Łaby.
(Podpis) Jutta Werling-Dureijka – specjalista od złota

Elba - Łaba
Elba – rzeka Łaba

Parametry

MotywyLegendy o Rübezahlu (Die Legenden von Rübezahl).
Państwo emitująceWyspy Salomona (Solomon Islands).
Nominał5 x 10 dolarów (10 SBD = USD 1.24).
Rok emisji2020.
Waga1/50 uncji (0.622 g).
Metal.990 złoto z Łaby i czyste złoto (Elbegold & Feingold).
Średnica12,5 mm
Sposób wykonaniastempel lustrzany (Prooflike)
Nakład597.
Nr nadania248 / 597
ProjektIan Rank-Broadley
AwersWizerunek królowej Elżbiety II, Napis: ELIZABETH II SOLOMON ISLANDS 10 DOLLARS IRB 2020
Rewershistoria Ducha Gór, Napis: 1/50 OZ .990 AU · FINE & ELBE GOLD
Krawędźgładka
Typmoneta poza obiegiem - kolekcjonerska
OpakowaniePudełko tekturowe (sygnowane); Pudełko drewniane, zamykne na magnesy (sygnowane); Każda moneta w plastikowym pojemniku
Stan zachowaniadoskonały