Duch Gór w konkursie plastycznym

Co prawda, nie jest to wiadomość aktualna, ale chciałem przedstawić ciekawą wizję Ducha Gór, która wygrała (?) w 2018 roku w konkursie plastycznym w Jeleniej Górze. Wspomniano, w zajawce do konkursu, iż postać Ducha Gór należy do dziedzictwa trzech narodów: niemieckiego, czeskiego i polskiego. To ważna informacja, szczególnie dla osób, które uważały, iż jest to tylko i wyłącznie, germańska postać.

Niewiele jest informacji w internecie o tej cennej inicjatywie, jakim był ten konkurs. Do strony mówiącej o rozstrzygnięciu konkursu, został dodany tylko jeden wizerunek, jednego z laureatów, ale nie dodano jego imienia i nazwiska. Jeśli ktoś zna tę osobę, to proszę o informację, np. w komentarzu do tego wpisu. Wizerunek ten pozwoliłem sobie dołączyć do postu. Warto przyjrzeć się tej pracy, znajduje się tam bardzo dużo ciekawych elementów, oczywiście związanych z postacią Ducha Gór. Zaliczam to dzieło do bardzo udanych, szczególnie przyjazne dla młodszych odbiorców, którzy mogą doszukać się odwzorowania wielu legend o Karkonoszu.

Bardzo razi, wielokrotne określanie Ducha Gór Liczyrzepą. Mam wrażenie, iż wiele osób, w tym Prezydent Jeleniej Góry, nie zna historii, w której wyraźnie jest zaznaczone, iż nazwanie go tym przezwiskiem jest bardzo obraźliwe.

Tutaj cały artykuł z oficjalnej strony Miasta Jelenia Góra.

Cała postać Ducha Gór w konkursie plastycznym w Jeleniej Górze z 2018 roku
Nagrodzona praca Ducha Gór w konkursie plastycznym z 2018 roku – z inicjatywy Prezydenta Miasta Jelenia Góra

Dodaj komentarz