Krakonoš Eva Havlíčková

W swojej kolekcji posiadam ogromną ilość pamiątek związanych z Duchem Gór. Pamiątki te zbierałem przez wiele lat i jest ich tak dużo, iż postanowiłem stworzyć Muzeum Ducha Gór, udostępnić do oglądania turystom, odwiedzającym Karkonosze. Na tych stronach można nie tylko obejrzeć zdjęcia poszczególnych wyrobów, ale zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Wszystkie pamiątki posiadają kod QR, który przekieruje Was na odpowiednią stronę z opisem. Życzę miłego oglądania i poznawania Ducha Gór.

Duch Gór Krakonoš namalowała Eva Havlíčková

Przepiękna widokówka przedstawiająca czeskiego Ducha Gór Krakonoša namalowany przez Eva Havlíčková

Opis

Rysunek przedstawia czeską wizję Ducha Gór Krakonoša. Autorką tego baśniowego wizerunku jest Eva Havlíčková, która w swoim dorobku posiada wiele rysunków, drukowanych na dużą skalę w formie pocztówek. Charakterystyczne dla jej malunków na pocztówkach są oczy przedstawianych postaci. Oczy zmieniają się, jakby mrugają, otwierają się i zamykają – zastosowano, modny wówczas, efekt trójwymiarowości, uzyskiwany w zależności od kąta patrzenia na pocztówkę,

Postać emanuje ciepłem i radością, wiele tu zwierzątek, zima wokół, Duch Gór dziarsko maszeruje, podpierając się drewnianą laską, ma duży nos, siwą długa brodę i brwi, na głowie zielony szpiczasty kapelusz.

Na odwrocie napis „KRAKONOŠŮV POZDRAV” czyli Powitanie Ducha Gór. Oznaczenia B 18459 147-5042 05. Cena Kčs 2.20. NAKLADATELSTVÍ (wydawnictwo) ORBIS PRAHA. Podpis „Kresba E. Havlíčková”.

Parametry

Wysokość14cm
Szerokość9cm
Kraj pochodzeniaCzechosłowacja
AutorEva Havlíčková
Data powstania1970
Stan zachowaniabardzo dobry, kolory niewyblakłe, bez obiegu