Miliński obrazy Ducha Gór

Rübezahl – Duch Karkonoszy, znane i nieznane historie o Rzepiórze

Dariusz Miliński – Malarz Śląskich Legend

Wstęp do publikacji związanej z wystawą malarstwa Dariusza Milińskiego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w roku 2008

Odwiedźmy artystę, który dzisiaj – bardzo niekonwencjonalnie – zajmuje się propagowaniem kultury na Śląsku. Dariusz Miliński, ur. w roku 1957 w Cieplicach, jest twórcą, reżyserem i aktorem teatru ulicznego, do którego zmobilizował nie dość, że własną rodzinę, ale także ludzi z wioski. Dariusz Miliński to jednak przede wszystkim malarz śląskich baśni i legend. Żeby scharakteryzować artystę, posłużę się fragmentem tekstu Pawła Głowackiego:

Miliński się budzi, by widzieć ostro i bez złudzeń, ale w zachwyceniu.
Miliński — sybaryta oka.
Miliński — obżartuch barw, odcieni i kształtów.
Miliński — totalny pijak, który dzień w dzień w trupa się zalewa światem, co za oknem sterczy.
Miliński budzi się o brzasku, wstaje i robi obchód.
Dzień w dzień rusza w podróż dookoła dnia swego pozornie byle jakiego. Ile planet na sobie dźwiga? W ile światów dookoła dnia jest to wędrowanie?

Dziś Miliński inspiruje sztuką okolicznych mieszkańców, zwłaszcza młodzież, dla której urządza warsztaty. Jego zagroda w Pławnej (założył Grupę Plastyczną „Pławna 9″) jest ważnym, promieniującym na okolicę ośrodkiem kultury, nie tytko ludowej. Ma charyzmę, gdyż gromadzą się wokół niego różni, „porąbani” przez los ludzie, którzy odradzają się tutaj przez sztukę. Każdy, kto chce tworzyć, ma tu swoje miejsce.
Elżbieta Dzikowska

Dorobek artystyczny Dariusza Milińskiego

Dariusz Miliński jest autorem ponad 200 wystaw indywidualnych, uczestniczył w około 100 zbiorowych pokazach sztuki w Polsce, a także za granicą, m. in. we Francji, Niemczech, Belgii, USA.

Obrazy i opowieści o Duchu Gór powstały w 2008 roku z inspiracji dziełem Jahannesa Praetoriusa (1630-1680) „Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym w całym świecie Rzepiórze” (wyd. polskie Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie, 2003).

Obrazy Ducha Gór autorstwa Dariusza Milińskiego

Wszystkie obrazy są w posiadaniu Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach, opis dostępny na stronach:

Fotografia Dariusza Milińskiego: Jerzy Kośnik
Fotografie obrazów: Darek Gontarski
Opracowanie literackie: Magdalena Walków

Dodaj komentarz